29 Aralık 2010

Takılıyoruz biz de öyle işte...Eveeeet, çayımızı aldık, müziğimizi koyduk, günün yorgunluğunu atıyoruz üzerimizden. Şimdi de film seyredeceğiz cici Topi'mle.

26 Aralık 2010

Tavşanların tercih ettikleri mekanlar (evin 'in' mekanları)

Evde tavşan besleyenler dikkat etmiştir, tavşanlar bazı zamanlar belirli bir nokta seçip bir iki hafta hep orada takılıyorlar, sonra farklı bir yer beğenip bu sefer orada oturmaya başlıyorlar. Sıkılıyorlar, ondan böyle yapıyorlar herhalde diye düşünmüştüm ama okuduğum kafdarıyla bu korunma içgüdüsü ile yaptıkları birşeymiş. Ablam kedisinin de böyle yaptığını söylemişti.


Topi geçen 2 hafta tuvaletten çıkmadı neredeyse. Külbesinde değilse mutlaka tuvaletteydi. Orası çok rahat sanırım! Fakat bugün gördüğüm kadarıyla "in mekan" değişmiş, tuvaletin arkasındaki boşluk olmuş. Salondaki in mekanı ise TV önündeki halıdan yeşil kanepenin altı oldu. Nedense...

20 Aralık 2010

Tavşan Kafesleri - Bölüm 1

Tavsan.org'a eklemek üzere üzerinde çalışmaya başladığım "Kafesler" yazımı sayfayı update edinceye kadar buradan yazmaya başlıyorum. Bu çok soru aldığım ve gözdüğüm kadarıyla tavşan sahiplerini sıkıntıya sokan bir konu. Kafesler hakkında sizin de önerileriniz, örnek kafes fotoğraflarınız, konu hakkında paylaşmak istediğiniz fikirler veya tavsiyelerini varsa her zaman bana 62@tavsan.org adresinden yollayabilirsiniz.
Tavşan Kafesleri

Kemirme tehlikesinden dolayı kedi köpek gibi evde sürekli serbest bırakamadığımız tavşanlar için evde belirli düzenlemeler yapmamız gerektiğinin altını çizmiştik (bunny proofing). Yaşam alternatifleri genellikle şu alternatifler arasından seçilir:

1. Evin tek bir odası tamamen tavşana tahsis edilebilir (kapalı balkon gibi)
2. Belirli bir odanın bir bölümü tavşana tahsis edilir (bundan daha evvel blogdaki yaşam alternatifleri yazımda bahsetmiştim)
3. Tavşan bahçede bir kafes/klübe içerisinde yaşar
4. Tavşan kafesi alınır

Tavşan günde birkaç saatini evde ev halkı ile beraber serbestçe dolaşarak geçirir, daha sonra uyku, tuvalet, kemirme ve beslenme ihtiyaçlarını karşılaması için odasına veya kafesine konulur. Genellikle şehiriçinde yaşayan tavşan sahipleri tercihlerini kafesten yana yapıyor.

Tavşanın bu kadar uzun bir zamanı geçireceği kafes seçimi önemli bir karar ve tavşanın hayatının kalitesi ve sağlığı açısından bence çok önemli hatta kritik bir yatırım. Kafesi hazır satın alabilir veya kendiniz inşa edebilirsiniz. Bu yazımda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar hakkında bilgi vereceğim:


Tavşan kafeslerinde dikkat edilmesi gereken temel noktalar

Kafes yapısı ve boyutları
  • Tavşan kafeslerinin minimum ölçüleri belirlenirken tavşanın boyunun 3 veya 4 katı olması kuralı kullanılır. Buna göre Türkiye’de satılan standart bir tavşan için minimum kafes uzunluğu 90-100 cm, genişlik ise 40-50 cm olmalıdır. Ne kadar büyük olursa tavşan için o kadar iyidir.
  • Tavşan kafeslerinin tabanının düz olması gerekir. Metal tel tabanlar tavşanların ayak tabanlarını acıtır ve zarar verir.
  • Havalanması ve ışık alması için duvarları tel kafesler tercih edilmeli.
  • Kafesin içinde klübe, tuvalet, mama kapları dışında tavşanın hareket edebileceği, ve rahatça uzanıp yatabileceği bir alanı olmasına dikkat edilmeli.

Kafesin içinde bulunması gerekenler
  • Mama ve su kapları
  • Tuvalet
  • Kafesin içinde tavşanın saklanabileceği özel bir mini klübe veya odacık. Bu odacığın mutlaka iki kapısı olmalı (giriş-çıkış).
  • Saman, kuru yonca tavşan bakımının olmazsa olmazlarıdır. Bunlar tavşanın kafesinde ve tuvaletinin içine bolca bulunmalı.
  • Kemirmesi için oyuncaklar

19 Aralık 2010

Pofuduk Topi

Modellik kariyerinin zirvesinde olan sevgili tavşanım Topi fotoğrafta kendisine çok yakıştığını bildiği (ehehhe) gri takım elbisesi ile poz verdi. Her zamanki gibi çok şeker ve pofuduk.

Modellik deyince şaka yapıyorum sanıyorsunuz, ama hayır. Mercedes-Benz Finansal Hizmetlerin 10. yılı için çalışanlar olarak hazırladığımız kitapta Topi var! Yayınlanınca fotoğrafı buradan da paylaşacağım!


8 Aralık 2010

Veteriner hakkında


Tavşanlarında bir sağlık sorunu bulunan tavşan sahiplerinin zaman kaybetmeden veterinere gitmeleri gerekir. Bunun yerine bana e-mail atmalarını ve benden yanıt beklemeleri tavşanarının sağlığını riske atmak olur. (Veterinere ulaşım imkanı olmayan kişileri sözlerimin dışında tutuyorum). Yanlış anlaşılmasın, yanıt yazmaya üşendiğimden değil ama bu kişilerin rahatlığını anlayamıyorum. Geçen gün e-mail ile başvuranlardan bir tanesine Veterinerlik Fakültesi'ne danışmasını önerdim, bana "yok artık daha neler" tarzında bir yanıt döndü. Demek ki, tavşan onun için o kadar değersiz bir varlık ki ne veterinere ne de veteriner fakültesine götürmek gereksiz anlaşılan. O zaman bana neden e-mail atıp benim zamanımı harcadığı merak konusu tabii... Aynı şekilde "çok acil" konulu e-mail atarak acil sağlık problemi hakkında fikir danışanlar için de aynı şey söz konusu. Gerçekten acilse, veterinere götürmeliyiz.

Tavşanı veterinere veya veteriner fakültesine götürmenin garip bir yanı yok, onların işi bu zaten. Götürmeseniz bile telefonda bilgi vererek veya sizi yönlendirerek yardımcı olacaklardır. Bunu birebir kendim Topi'nin hastalığı sırasında yaşadım. İstanbul Avcılarda bulunan Veteriner Fakültesindeki hocalara muayeneye gitmeden evvel Topi'nin rahatsızlığının semptomlarını telefonda anlattım, Dr Hasan Sontaş (doğum ve jinekoloji bölümü) olabilecek rahatsızlıklıkları ve yapılabilecek olanları bana kısaca özetledi. Bu ihtimalleri internetten araştırdım ve bilgilendim. Daha sonra Topi muayeneye gitti, ultrason ve kan tahlilleri sonucu acil ameliyata alındı. Yaptığım araştırmalar sayesinde ameliyat ve ameliyat sonrası dönemini rahatça atlattık.

Sonuç: Tavşanlarımızı veterinere götürmeye veya veterinerleri arayıp bilgi almaya üşenmeyelim. Düzenli check-uplarını ihmal etmeyelim. (bkz: Topi'nin düzenli veteriner ziyaretileri). Kedi ve köpek sahiplerinin yaptıkları gibi tavşanımızı düzenli veterinere götürmelisiniz. Her canlı kadar onların da tıbbi yardım almaya hakları var. Bana e-mail atana kadar zaman kaybetmeden çevrelerinde bulunan bir veteriner ile irtibata geçilmeli. Çünkü ben veteriner değilim ve zaten yoğun olduğum için e-mailleri zamanında göremeyebiliyorum veya yanıtlamaya zamanım olmayabiliyor.

Yararlı olabilecek bilgiler:

Tavşanlar için veteriner muayene ücretleri oldukça ucuzdur. Veteriner tavşanının tırnaklarını keser, dişlerinin uzunluğuna bakar, uzunsa keser. Kulaklarında ve cildinde parazit sonucu oluşmuş yara olup olmadığına bakar. Gözlerini kontrol eder. Karnını ve üreme ordanlarını muayene eder. Poposunun temiz olup olmadığına bakar. Bunlar kısa süren fakat çok önemli kontrollerdir.

Peki, veteriner nereden bulunur? Internetten tabii ki! tavsiyeediyorum.com sayfasına bakmanızı öneririm. Önemli nokta: tavşanı veterinere götürmeden evvel veterineri arayıp bir tavşanınız olduğunu ve onu muayeneye getirmek istediğinizi söyleyin ve ve daha önce tavşan tedavi (veya ameliyat) edip etmediğini sorun. Tavşanın sorununu kısaca anlatın ve bu konuda yapabileceği birşey olup olmadığı sorun. Eğer tavşan deneyimi yoksa sizi tavşan deneyimi olan birine yönlendirmesini rica edin.

Kişisel bir gözlem: benim bugüne kadar gördüğüm kadarıyla veterineler tavşanlar muayeneye gelince çok eğleniyorlar, tavşaları çok sevimli buluyorlar (-kim bulmaz ki?). Özellikle sakin ve sosyal bir tavşanınız varsa yaşadınız, muayenehanedeki herkes onun başında olacak ve onu sevmek isteyecek. Veterinere götürmek için tek ihtiyacınız olan şey bir pet taşıma çantası. Hepsi bu.

Ameliyat ve kısırlaştırmalar için ise Veteriner Fakültelerini öneriyorum. Yakınınızda bulunan veteriner fakültelerinin websitelerini internetten bulabilir, fakülteyi arayarak tavşanınızı görecek veya ameliyat edecek bir veteriner hekim ile görüşebilirsiniz. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Herkese (insan ve tavşan) sağlıklı günler diliyorum!!!


3 Aralık 2010

Evcil Hayvanları Sahiplendiriyoruz - Sahibinden.com

Bunu şans eseri gördüm. Kullanan var mı bilmiyorum ama tavşan isteyen olursa mutlaka bakmalarını tavsiye ederim çünkü çoğu ücretsiz veriyor. Bunun gibi evcil hayvan ilanı verilen siteler başka var mı bilmiyorum.

Sahiplenmeyi bekleyen tavşanları arama

Servis hakkında bilgi:
Evcil Hayvanları Sahiplendiriyoruz - Sahibinden.com

1 Aralık 2010

Gurme Topi'den mama tavsiyeleri!

Mama krizi yaşıyoruz. Her zaman aldığımız Bonnie marka mamalar ortadan kayıp olunca Champion'a geçtik. Topi hiç bir zaman Champion'u sevmemişti ama mecburen ondan yiyor. Durum çok kritik değil ama yine de ek olarak yurtdışına çıkanlardan mama takviyesi yapıyoruz. Blogu takip eden okuyuculardan da yurtdışına çıkan olabilir, eğer öyle olursa tavşinize de birşeyler getirmeyi unutmayın!

Her zaman yediği mamaların dışında sevgili teyzesinin Avusturya'dan ve benim İspanya'dan getirdiğim mamalar ve ödül olarak verdiğimiz ciciler:


Yurtdışında her petshopta ve süper marketlerde tavşan yemine ulaşılabiliyor. Demek ki tavşan besleyen çok. İstanbul'da ben sadece 3M Migroslarda görmüştüm. Ot konusundaki sıkıntılarımı da birazdan anlatacağım. Select Menu ve Komplett-menu standart kuru tavşan mamaları. Bunları alırken cüce tavşanlar için olup olmadığına dikkat edin, çünkü yurtdışında cüce tavşan besleyen çok ve onların yemleri normal tavşanlardan biraz farklı. Stickler Türkiye'de de bulunabiliyor ama ben İspanya'da görünce yine de dayanamayıp aldım.

Topi'nin tavsiyeleri:

Topi tatlıya bayıldığı için tabii ki ödülleri özellikle havuçlu stickleri çok seviyor (Karotten-Sticks) , sabah onu bekliyor ve paketinin açılma sesini duyduğu an bile heyecanlanıyor. Bunun dışında kesinlikle önereceği diğer ürün kurutulmuş maydanoz "Kleeblatt". Çok iştah açıcı gözükmeyebilir ama bu koca plakayı bayıla bayıla keyifle kemirdi. Hem süper sağlıklı hem de lezzetli bir mama. Kocaman bir plaka olduğu için bitirmesi uzun sürüyor ama ilk verdiğim parçayı son parçasına kadar bitirdi. Benim için de çok pratik oldu, böylece taze sebze almaya vaktim olmadığı zamanlarda bundan verebiliyorum ve günlük sebzesini bu şekilde almış oluyor.


Bunun dışında yine ot avına açıkmak zorunda kaldım! Topi'nin otları azalınca alışveriş etmek için sorduğum tüm petshoplarda otun tükendiğini öğrendim. Internetten ufak bir araştırma yaptım ve Adana'da bir petshop buldum: evcilal.com! Arayıp ellerinde ot bulup buşunmadığını sordum, olduğunu öğrenince iki kutu ısmarladım. Mutlu son, evet, Adana'dan İstanbul'a tavşan otu geldi! Hiç sorunsuz, bir kaç gün içerisinde elime ulaştı. Bu bize uzun bir süre yeter. Merak edenlere not: Bir paket 1 kilogramlık sıkıştırılmış kuru otun ücreti 8,39 TL. Kargo masrafı, 2 paket ot ve talaş toplam 31 TL tuttu. Kedi köpek mamaları ile karşılaştırınca fiyatlar süper değil mi?


Özetle: minicik tavşanım için gördüğünüz gibi dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yerinden mama taşıyoruz. Umarım gelecekte birgün Türkiye'de güzel kaliteli tavşan maması ve otu yaygınlaşır ve bulmak daha kolay bir hale gelir.