20 Ocak 2008

Veteriner ziyareti

Topiciğimizi Cumartesi veterinere götürdük. Rutin kontrolleri ve tırnak kesimi yapıldı. Bir tavşanın veteriner ziyareti nasıl olur merak edenlere işte fotoğrafları:

Topicik kutusunun içinde veterinere giderken:

Topi veterinere gitmeye alışmış, eskisi kadar ürkek değil. Ancak yine de tedirdin. O artık "abla" oldu.
Tırnakları kesilirken eskisi gibi telaşlanıp kaçmaya çalışmıyor. Uslu uslu tırnaklarının kesilmesine izin veriyor.

Dişler kontrol edilirken biraz telaş ediyor, babam Topiyi sabit tutaren veteriner dişlerinin uzayıp uzamandığına bakıyor. Dişer normal uzunluğunda olduğu için kesilmesine gerek yokmuş.


Muayene bitti, iç rahatlığı ile eve dönüyoruz. Arkada veterinerimiz Nişantaşı Petmania'nın tabelası da görünebilir.


Minik Topimizin tırnak kesiminden sonra keyfi epey yerine geldi. Geçen hafta sağ ön patisini yukarıda tutuyordu büyük ihtimalle tırnakları acıttığı için. Şimdi tekrardan neşesi yerine geldi. Veterinerimiz Erkut Bey'e buradan tekrar teşekkür ediyoruz.

17 Ocak 2008

Blogu çok ihtmal ettim, ama tavşanseverden e-mailler gelmeye devam ediyor. Bu aralar bebek tavşanlar ve ishal vakalarında bir artış lduğu söylenebilir. Unutmayınız, kuru yonca yaprağı ve saman her derde devadır, %90 tüm sindirim problemlerini çözerler.

Gelelim bu aralar aldığım en şeker e-maile, bunu sizlerle paylaşmadan edemem. Emre, bu şeker e-mail için teşekkürler.

"İyi günler. Ben tavşanım hakkındaki bir sorundan bahsetmek istiyorum. İlk tavşanımı ishalden kaybettim ve şu an bir tavşanım daha var. İshal olmaması için elimden geleni yapıyorum. Ancak tavşanım kafasını petek arasına sokmayı çok sevmeye başladı. Halbuki petek sıcak. Sonra yanına gidip ayaklarını sonuna kadar uzatıp uyuyor. Sonra da 10 dk. hayvan aşırı genleşmiş vaziyette oluyor. Yavaş yavaş kendine geliyor. Bir de bana bir yem verdiler kahverengi buğday tanesi kadar bişi ama onu pek sevmedi. Hayvanım 3 haftalık. Sizce başka alabileceğim yem var mı?"

Sıcaktan "genleşen" bu minik tavşanı düşündükçe gülümsemeden edemiyor insan. Önerim, kendisine e-mailde de yadığım üzere, kalriferin önünü kapatıp oraya girmesine engel olmak bu minik yaramazın. Napalım "bazıları sıcak sever"! :)

16 Ocak 2008

Hapşuruk

Minik Topi zilli hazretleri haftasonu iki defa hapşurdu. Hapşurduktan sonra 5er dakika yüzünü sildi

Bu cumartesi veterinere gideceğiz. Hem tırnakları kesilecek hem de genel muayenesi yapılacak