28 Şubat 2012

Günün sözü!


"You can easily judge the character of a man by how he treats those who can do nothing for him" - James D Miles

Bu resmi Rabbit World View Newsletter 'dan aldım,. Hem resmi hem de sözü çok beğendim. "Bir insanın karakterini, onun için hiç birşey yapamayacak olanlara nasıl davrandığı ile yargılayabilirsiniz" gibi kötü bir çeviri yapayım.

Söz çok güzel ve doğru bence ve anlatmak için yavru tavşan resminin kullanılması da çok yerinde ve anlamlı bir seçim olmuş. Sözün üzerinde düşünmek gerek. Vuran, kıran, korku yaratan biri mi güçlüdür, yoksa kendinden zayıf bir canlıya ilgi, şefkat, sabır gösterebilen biri mi? Hemen kavga etmeye ve bağırmaya başlayan biri mi kuvvetlidir yoksa soğukkanlığını korumayı başarabilen mi?

Benim için aslında cevap çok açık: Bana göre hemen bağırmaya başlayan bir insan duygularını kontrol edemeyen biridir. Gaddar ve karşısındakilere önem vermeyen kişiler ise kendi zayıf noktalarını kapatmak için böyle davranırlar. Vahvah deyip iki saniye sonra gördüklerini unutanlar ve kılını kıpırdatmayanlar da aynı kategoriye sokulabilir. Çocuklara, engellilere, yardıma muhtaç olanlara, hayvanlara sevgi ve şefkat gösterebilen, yardımcı olan kişidir güçlü olan, onları ezen veya yokmuş gibi davranan değil.

Yukarıdaki düşüncelerimi ifade ederken hem hayvanlar hem de insanlarla olan ilişkiler çerçevesinden bakıyorum. Aslında, bu konuyu bu aralar sürekli sorguluyorum çünkü bu tip insanlarla çok karşılaşmaya başladım. Mesela geçen cumartesi Nişantaşı 'nda arabasından elinde sopa ile fırlayıp başka bir adama bağıran ve üstüne yürüyen adam gördük. Güpegündüz bu kadar gerilip böyle çirkin şovlar yapabilen agresif, saldırgan insanlar ile beraber yaşıyoruz. Kendilerini duygularına bu kadar kaptırabiliyorlar ve heycanına hakim olabilmek için en ufak bir çaba göstermeyip fiziksel şiddete başvurabiliyorlar. Üzerine yürünülen kişi ben değilim sonuçta ama bu olaya şahit olmak bile beni yordu. Ne gerek var? İstanbul 'daki insanlar ne zaman bu kadar gergin hale geldiler, neden herkes her an kavga etmeye hazır? Bu tip güç gösterilerine ne gerek var?

Falan filan... Hadi yine iyisiniz, süper bir önerim var bu gergin arkadaşlara! Bence siz tavşan / kedi / köpek besleyin! Sizlerin hakkından bu minikler gelir ancak. Gerçi çok gergin biri 3 kiloluk bir canlı ile nasıl sevgi alışverişi kurar ondan şüpheliyim, ama belli de olmaz. Bir yerden başlamaları lazım değil mi?

Bu yazıyı iş yerlerinin park yerinde bulunan hasta, yaralı kedicikleri tedavi ettirip onlara ev bulan ablam ve şirketlerindeki hayvansever grubuna sevgilerimi gönderek bitirmek istiyorum: Hanımlar, müthişsiniz!

1 yorum:

Sade Kahve (ECE) dedi ki...

ne kadar uzun zaman olmuş blogunuza yazmayalı oysa ben ne çok sevindim sizi bulduguma. Bizim ailemizinde darvin isminde kızmızı gözlü bir üyesi var.

BİRDE BU RESMİ GERÇEKTEN ÇOK BEĞENDİM BLOGUMA KOPYALAYIP ALDIM BENİM KIZIMA ÇOK BENZİYOR. YAZIDA GERÇEKTEN İLKEMİZİ ANLATIYOR. sEVGİLER... Umarım tekrar dönersiniz...