30 Kasım 2010

Hayvanların eğlence amaçlı sömürülmesi

Bu yazı çok keyifli olmayacak, çünkü konu hayvanların insanları eğlendirerek para karanılmak üzere kullanılması. Etherbun mailing listesine atılan bir e-mail ile başlıyor hikayemiz. Bir üye e-mailinde "Bunnies for Birthdays" (Doğumgünü için Tavşan) servisinden şikayetçi oluyordu. Bu servis şöyle çalışıyormuş: Çocuğunuzun doğumgünü partisi için bu servisi kiralıyorsunuz, eve bir miktar bebek ve yetişkin tavşan getiriliyor. Çocuklar da partide o tavşanlara bakıyorlar ve oynuyorlar. Kulağa başta hoş gelse de kendinizi bir dakika için o minicik tavşanların yerine koyun ve başınızda 10 tane ciyak ciyak "ayyyyy çok şekeeeer, bi elime alıp seviyim" diye bağıran, zıplayan sizin boyutunuza göre dev olan canlılar tarafından çevrelendiğinizi düşünün. Bana epey korkutucu geldi, ne dersiniz? Gruptakiler kadına kınama e-maili atınca kadın cevap için bir e-mail atmış ve servisinin 'iyi niyetli' olduğunu ve tavşanların hiçbir şekilde zarar görmemesi için elinden geleni yaptığını yazmış. Ama biz tavşan sahipleri olarak ikna olmadık, bunun havyanları sömürmek, sırtlarından para karanmak olduğunu düşündüğümüzü söyledik. Bir üye House Rabbit Society'e durumu bildirmiş, ama onlar birşey yapamayacaklarını söylediklerinde bu sefer hayvan zulümüne karşıyı çalışan uluslararası organizasyon PETA'e şikayette bulunmuş!

Websitesine koyduğu şu resim çok masum ve sevimli mi gözüküyor sizce? Bir daha düşünün. Dikkatli inceleyelim: Öncelikle kız tavşanı ters tutuyor, bu bir insanın başaşşağı tutulması gibi birşey mesela. Çocuk zaten oldukça küçük, 4 yaşında belki. Zavallı tavşan büyük ihtimal doğrulmak için korku içinde debelenip duruyor, çocuksa o sırada o tavşanın yaşadığı korkunun farkında bile değil. Onun için herhangi bir oyuncaktan farksız bir nesne.Hiçbir canlının diğerinin keyfi için acı çekmesi kabul edilemez. Bunun haksızlık olduğunu düşünmek için illaki "Hayvansever Panter Emel" olmamız gerekmiyor. Ben kendi adıma, en azından bu blogu takip eden arkadaşlarım ve tavşansever dostlarımı bu konu hakkında birazcık bilgilendirmek istedim. Sirkler, yunus parkları, ayı oynatanlar, horoz dövüştürenler, tavşanlara niyet çektirenler... bunların hepsi aslında iyi niyetli gözükseler bile başka bir canlıyı kullanıp ona eziyet ederek onu sömüren ve para kazanan kişilerdir. Görmeye alıştığımız için sorgulamıyoruz ve normal kabul ediyoruz, ama biraz düşününce aslında çok masum olmadıklarını anlayabiliriz. Bir daha sirk gördüğünüzde içindeki havanların "eğitilmek" için yedikleri sopaları düşünün, bir daha çocuğunuzu sirke götürebilecek misiniz?

PETA "Neden Hayvan Hakları" sorusuna şöyle cevap veriyor:
* Hayvanlar onları yememiz için değildir
* Hayvanlar onları giymemiz için değildir
* Hayvanlar onlar üzerinde deney yapmamız için değildir
* Hayvanlar bizi eğlendirmeleri için değildir
* Hayvanlar onları herhangi birşekilde sömürmemiz için değildir

Bu konuyu araştırmak ve biraz bilgilenmek/bilinçlenmek isterseniz lütfen websitelerine uğrayın. Başka bir canlının çektiği acılara duyarlı olup buna karşı çıkmak hepimizin görevi diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok: