16 Mart 2008

Bir tavşan evcilleşebilir mi?

Bu tartışmaya açık bir konu. Bilimadamları tavşanların evcilleşmeden evde yaşayabilen tek hayvan türü olduğunu savuna dursunlar, benim aldığım e-maillerden ve Internette okuduğum yazılara bakılırsa 'canı isteyen' tavşanlar biraz evcilleşebiliyor. Burada evcilleşmekten kastettiğim şeyin şalt tuvalet alışkanlığı olmadığını belirtmek isterim, o özellik zaten doğuştan otomatik geliyor. Demek istediğim insanlara yaklaşma, insanlara alışma/güvenme, evde beraberce varolabilme ve evin kurallarını anlama gibi. Kucaklardan inmeyen, çağırılınca gelen ve evdeki kabloları asla kemirmeyen bir tavşan gibi veya mesela. Ne güzel olurdu değil mi? Bunları yapan tavşanlar varmış elbette, binde bir.

Bunu düşünmeme ve yazmama sebep tabii ki Topiciğim. Şekil 1A da fotoğrafı görülmekte olan durum: Topi kucakta kleopatra olmuş, en önemli nokta, göbeğini açmış! Way canına! Neden mi bu kadar şaşırım? Çünkü kucağa alınmatan hiç hoşlanmaz kendisi, alınsa da anca başını dayar ama asla arka bacaklarındaki gerginliği 'her an zıplayıp kaçabilmeliyim' poziyonunu elden bırakmaz. Bu sefer gördüğünüz gibi kendisi çok rahat ve keyifli, tamamen teslim olmuş. Aman bu ne iltifat ne şeref! Ailecek bu manzara karşısında çok heyecanlandık ve hemen görüntüledik bu keyif anını:


Sonuç: Topi 4 senenin sonunda sanırım evcilleşmeye karar verdi. Yani yaşı ilerledikçe üstüne bir rahvet mi çöktü, yoksa gösterdiğimiz aşırı sevgi en sonunda kabul mü gördü? Güvenini kazanma konusunda bir puan daha mı aldık acaba minik meleğimizden?

Hiç yorum yok: