31 Ekim 2007

Niyetçi Topi kabilesi


Fazla söze gerek yok. Pazar günü Sultanahmet'te Topimizin çok benzerini niyet çekerken bulduk. Topimizi almasak o da niyetçi olacaktı --aile mesleği. Makbule(ymiş adı) çok zayıf, çok kirli, çok aç fakat çok insan canlısı bir tavşancıktı. Niyetçi adamın daha 7 tane daha tavşanı varmış. Bizde de bi tane olduğunu söyleyince "bi tane daha ister misiniz" diye sordu. Topinin cep telefonumdaki resmini gösterdik. Hakkaten aynısıymış diye hayret etti ve çok güldü. Ona ödül olarak havuç yedirdi ve bize havuçu almak için yaptığı numaraları gösterdi. Makbulecik fena halde açtı anlaşılan.

11 Ekim 2007

Oda servisi

Efendim, uzun bir aradan sonra Topi ve icraatleri ile yeniden karşınızdayız: Vukuatın sahibesi balrol oyunmuz tavşan Topi Hanım efendinin bizler evde yokken ne yaptığını merak edenler için hemen aşağıdaki resmi sunuyorum:


Yukarıdaki resimde gözülmekte olan emektar süpürge daha evvel de ucundan tadına bakılmak suretiyle kemirilmiş ancak hiç bu kadar kayıba uğramamıştı. Buradan çıkartılacak sonuç: İşbu yukarıda adı geçmekte olan bazı kemirgenler evde kimsenin olmamasını fırsat bilmiş, mağdur süpürgeyi alaşşağı etmiş ve layığınla kemirmiş, parça pinçik etmiş; anlaşılan o ki, müthiş eğlenmiştir.

Bu manzara ile karşılaşmam akabinde odayı temizlemek üzere Topi Hanımefendi'yi babamın odasına aldım. Odayı süpürgenin geri kalan kısmı ile süpürürken "kemirgen" kelimesi hakkında düşünecek fırsatı buldum. Malumunuz, tavşanlar hayvan dünyası içerisinde kemirgen ailesine değil "tavşangiller" ailesine aittirdiler. Kemirgenler, yani fare, köstebek gibi hayvanlarla uzaktan akrabadırlar. Pekiiiii bu bilgileri okuduk, öğrendik, iyi hoş da... Tavşan kadar kemirme meraklısı bir canlı 'kemirgen' değilse, kemirgeni nasıl tanımlıyoruz acaba? Burada isimlendirmede büyük bir hata yapılmış olduğunu düşünmekte haksız mıyım acaba? Kemirgenlere faregiller denip tavşangillere hakkıyla kemirgenler denmesi gerekirdi belki de, zira kendileri bu sıfatı hakkedebilecek performansı çok kolayga göstermekteler. Biliyorum, görüyorum, bkz: yukarıdaki resim.

Oda temizliği bittikten sonra kapıyı açınca şu manzara ile karşılaştım:Ortalığı boş bulan kızım sandalyede akşamuştü şekerlemesi yapmakta. Bu manzara karşısında "62den tavşan yapma" konsertinin Topi hanımefendi (ve gıdısı) için "82den tavşan yapmak" olarak revize edilmesi gerektiğini düşündüm. :)))))

Kendisi bu şirinliği sebebi ile tarafımdan hunharca sıkıştırılmış, sevilmiş ve öpülmüştür.