25 Nisan 2011

Yeni doğmuş ve annesiz kalmış tavşanların bakımı

Yeni doğmuş ve öksüz kalmış gözleri açılmamış tüysüz bir bebek tavşanı nasıl hayatta tutabiliriz, bu mümkün mü? Bu konuda gelen sorular hakkında derlediğim bilgileri buradan paylaşıyorum.

Öncelikle, bebek neden annesiz kalır?

1. Anne hastadır veya ölmüştür.

2. Bebek reddedilmiştir/terkedilmiştir. Bebeğin terkedildiğini nasıl anlarız? Tavşanlar yavrularını sadece günde 1 defa gece emziriyorlar, ve mesela kedi köpek kadar çok ilgilenmiyorlar, yani anne aslında ilgileniyor ve siz görmüyor olabilirsiniz, o yüzden anne ilgilenmiyor diye direk varsaymayın. Bebek annesiyle kalıyorsa sabah uyandığınızda sıcaksa ve karnı birazcık kabarıksa annesi gece onunla ilgilenmiş ve beslemiş demektir. Eğer böyle değilse yavru terkedilmiştir ve hayati tehlike altındadır.

Gözleri açılmamış, annesi tarafından terk edilmiş, yaşı 1 hafta civarında olan bir bebek.

Ne yapabiliriz?

Bu koşullarsa kurtarılan bir bebeği yaşatmak titiz bir emek istese de imkansız değil. Tavşanların doğruktan sonra geçirdikleri 6 hafta oldukça kritik. Annelerinden aldıkları besin gelişimlerini ve bağışıklık sistemlerini doğrudan etkiliyor. Anne olmadığı durumlarda ise bizim çok dikkatli şekilde onu doğru şekilde beslememiz gerekiyor.

Yurtdışında bebek tavşanlar için özel olarak hazırlanmış karışımlar var. Eğer bunlardan bulamıyorsak keçi sütü kullanılması gerekli. İnek sütü uygun değildir. Günde iki defa göz damlalığı ile besleyebilirsiniz.

Önerilen miktarlar şöyle:

1 haftalığa kadar her seferde 2 ml
1-2 hafta: 5-7 ml
2-3 hafta: 7-13 ml
3-6 hafta: 13-15 ml

Beslenme ile ilgili diğer önemli hususlar:

Gözü açılmamış bebeklerin yemeğini yedikten sonra sindirimine ve çiş etmesine yardımcı olunması çok önemli. Bunun için sütünü bitirdikten sonra karnına çok hafif masaj yapın yoksa çiş yapamaz. Toplam süt ile beslenme zamanı 6 haftadır. 6 haftadan sonra azar azar kuru mama ve çok azıcık yeşillik vermeye başlayabilirsiniz. Yeni dooğmuş tavşan bebekleri tüysüz oldukları için yumuşak bir yerde bulunmaları da önemli. Bulunduğu yere havlu gibi yumuşak şeyler koyarsanız kendini güvende hisseder.

Tavsiye edilen yöntemlerden biri de etrafta başka sağlıklı bir tavşan varsa onun yumuşak dışkısından (cecotropes) kullanmak ve bunu sütün içine katmak, çünkü bunlar besin be yararlı bakteriler açısından çok zengin olduğu için bebeğin gelişimine faydalı olur.

Bulduğunuz bebek tavşanın kaç günkü olduğunu bilmiyor musunuz? Bu linkte bulunan sayfada yeni doğmuş tavşanların gün gün fotoğrafları çekilmiş. Göz ve tüylerine bakarak bir tahminde bulunabilirsiniz.

8 Nisan 2011

Oyuncak evler, tüneller

Eve evcil hayvan alınınca hemen oyuncaklarını da alırız değil mi? Oyuncak faresi olmayan kedi, topu olmayan köpek, çıngırağı olmayan kuş olmaz. Biz evcil hayvan sahipleri petshoplarda evcil oyuncak bölümü önünde uzun zaman geçirir, onlar için en eğlenceli oyuncağı bulmaya çalışır, eve gelip oyuncağa onlara verdikten sonra meraklı meraklı onu keşfetmesini zevkle seyrederiz. Peki, gelelim tavşanlara! Tavşan sahipleri için iş o kadar kolay değil. Bugüne kadar denediğim oyuncaklar şunlardı:

Pelüş minik havyanlar -- kemiriyor, ilgilenmiyor
İçinde çıngırağı olan top -- ilgilenmiyor ve kızıyor
Kumaş parçaları -- kemiriyor ve bağırsak kitlenmesi yaşıyor, veterinerlik oluyor
Renkli tahta parçaları -- bir iki defa kemiriyor, sonra ilgilenmiyor
Ses çıkarak ve hareket eden oyuncaklar -- önce korkuyor, sonra kızıyor, sonuç: bir süre sonra kesinlikle ilgilenmior

Peki oynaması için tavşana ne vereceğiz? Tabii ki karton kutu. İçine girsin, çıksın, saklansın, kemirsi ve süper bir zaman geçirsin. Biraz evvel BinkyBunny.com'da gördüğüm karton tünellere bayıldım. Bunlarla gerçekten güzel vakit geçirebileceğini düşünüyorum.PLAYHOUSES -- BinkyBunny.com Online Store