27 Eylül 2010

Kuru otumuza kavuştuk

Ve mutlu son! Juen Pet Market'e cumartesi günü giderek kutu otumuzu aldık. Bu dükkana daha önce de gitmiştim ve çok memnun kalmıştım. Online alışveriş de yapılabiliyor ama dükkanın içi eğlenceli olduğu ve ürün çeşitleri bol olduğu için gitmeyi tercih ettim. Kemirmesi için güzel oyuncaklar da buldum. Ablam da kedisi için ilginç oyuncaklar ve organik kedi kumu aldı. Epey eğlendik yani.

Topi 3 haftadan uzun süredir otsuz kaldığı için sindirim problemleri yeniden başlamıştı (normalden yumuşak dışkı). Dün büyük bir keyif ve iştahla otlarını yedi, kafesinin her tarafına bunlardan bol bol bıraktım. Bir süre ona tatlı birşey vermeyeceğim ve sindirim sistemi stabilize olana kadar ot ve kutu mama vereceğim. Otun önemini ve ne kadar hayati olduğunu bir kere daha gördüm. Tavşanlar otsuz kalmasın! :))


24 Eylül 2010

Otlar gelmedi!

petdukkan.com adresinden yaptığım alışveriş başarısızlıkla sonuçlandı. Ot yerine diğer mamadan göndermeye karar vermişler bana sormadan. Halbuki önemli olan ottu. Anlamadığım şu: ben bu alışverişi internetten yapıyorum, ellerinde bu ürün bitmiş kalmamışsa bir email atamıyorlar mı? En ufak bir bilgilendirme yapmadan kendi kafalarında göre bana farklı bir ürün vermeleri... OLMAMIŞ.

Sonuç: petdukkan.com dan uzak duruyoruz!

17 Eylül 2010

En sonunda online satılan KURU OT bulduuuuuum!

İnanamıyorum, bu bir devrim! Bugüne kadar kuru yonca bulmak için ne kadar uğraşmıştım, yoksa artık bu günler geride mi kaldı? Kutu ot artık "standart tavşan yemi" katagorisine girebildi mi?

Hemen paylaşıyorum ve Topi'ye bir tane alıyorum!

Gimborn Kurutulmuş Tavşan Otu 30 L

8 Eylül 2010

Tavşanlar çalışan kişiler için neden mükemmel evcil hayvanlardır?

Çünkü:
- Tavşanlar gün içinde siz çalışırken uyurlar
- Yemek yedikleri ve aktif oldukları zamanlar sizin işe gitmek üzere evden çıktığınız ve işten geldiğiniz zamanlara denk gelir
- Akşam eve geldiğinizde iki kuca kulak sizi bekliyor olur :o)
- Her ay aşı için veterinere götürülmesine gerek yoktur
- Dışarı çıkarılıp gezdirilmesine hiç gerek yoktur
- Durup duruken ısırıp tırmalamazlar
- Sakin sevimli canlılar oldukları için eve gelen misafire saldırmazlar, kimseyi kovalamazlar
- Sessiz oldukları için komşulardan şikayet gelmez
- Sizi uykunuzdan uyandırmak için ayağınızı ısırmazlar
- Kokmazlar ve tuvaletleri hergün değiştirilirse kokutmazlar
- Kokmayan bulaşmayan süper dışkıları vardır
- Tuvaleti için özel kum almaya gerek yoktur
- Mama ve tuvalet malzemeleri çok ucuzdur
- Dolap üstüne çıkıp kafanıza atlamazlar
- Yılın belli zamanları dışında sürekli tüy dökmezler
- Temizliği çok kolay olduğu için işe gitmeden önce 10 dakika içerisinde temizliğini yapılıp, mamasını vererek günlük bakımını tamamlanabilir
- Kedi veya köpek gibi oyun meraklısı değillerdir, siz film seyrederken ayağınızın dibinde takılıp mutlu olabilir. Daha fazlasını istiyorsa kucağa zıplar ve kendisinin sevdirir.
- Kafesinden çıkıp evde serbest kalan tavşan genellikle sizin etrafınızda dolanır
- Tatile çıktığınızda ona bakacak birini bulmak kolay olur, çünkü havyanlardan korkan ve hayatında hiç hayvan bakmamış biri bile tavşanın bakımını kolayça yapabilir.
- Şirin, sakin, iletişim kurabilen, yormayan, komik, mükemmel canlılardır :o) (bunu kesinlikle inanarak söylüyorum)

Ön şartlar:
1. www.tavsan.org okunacak, öğrenilecek
2. Tavşan kısırlaştırılacak
3. Ev tavşana göre düzenlenecek, ev bunny-proof yapılacak
4. Büyük bir kafes alınacak/yapılacak veya bir oda tavşana tahsis edilecek
5. Düzen (tuvalet alışkanlığı vs..) oturtulana kadar özel ilgi alaka gösterilecek
6. Tavşanın güveni kazanılacak ve eğer tek tavşansa onun "eşi" haline gelinecek

Özetle:
Tavşanın ilk aşamada epey işi olabilir ama düzen oturtulduktan sonra planlı programlı yaşayan kişiler için mükemmel bir ev arkadaşıdır.

Topi artık benimle

Temmuz başında Topi Hanımefendi artık tamamen benim yanıma taşındı ve böylece sadece haftasonu görüşmelerimiz sebebi ile oluşan hasret ve özlem bitmiş oldu. Topi için kocaman bir kafes imal ettik (ki bu kafesin yapımı ile ilgili özel bir bölüm sayfaya yazıp ekleyeceğim) ve Topi'yi son defa veterinerine götürüp check-up ını yaptırdıktan sonra benim evime getirdik.

Yeni bir ev, yeni bir kafes onun için çok büyük değişiklerdi ve bu süreç onun için oldukça stresli olabilirdi, ancak beklemediğim bir hızla (sanki 40 yıldır orada yaşıyormuşçasına) krallığını ilan etti.

Mühendislik harikası kafesi içinde Topi Hanımın ilk dakikaları:İlerleyen günlerde iyice rahatlamış şekilde evde serbestçe gezip sefa yaparken:Daha laubali fotoğrafları bilahare yükleyeceğim :o)