30 Mart 2010

Tavşanlar ve aynalar

Mükemmel bir konu: Tavşanlar ve aynadaki görüntüleriyle ilişkileri. Acaba tavşanlar aynadan yansıyan görüntüleri görebilirler mi? Evet. Peki gördükleri tavşanının kendi görüntüsü olduğunu farkedebilirler mi? Görüntünün başka bir tavşan olduğunu düşünüp agresifleşebilirler mi? Belki.

Topi ayna ile karşılaştığında önünde Kleopatra olup dalgın dalgın (hayran hayran?) kendisini seyrediyor. Bazı tavşanlar ise aynaya saldırma teşebbüsünde bulunabiliyormuş. Kırılmayan bebek aynaları ile denemekte fayda var. Acaba sizin tavşanınız ne yapacak ayna karşısında?

Bu konu bunspace.com'da bir fotoğraf yarışmasının konusuymuş. Fotoğraflara çok güldüm çünkü bizim Topi Hanfendi gibi 'manzara karşısı' keyfi yapan arkadaşlar varmış.

Mutlaka bakın. http://www.bunspace.com/contestwinners?contestid=6&all=1"Eee, daha daha nasılsınız?"

21 Mart 2010

Paskalya

Ailemizin kadrolu Paskalya maskotu baharın gelişini kutluyor. Hepinizin Paskalya Bayramı kutlu olsun diyorum ben de bu vesile ile. Bahar gelişi sebebi ile pofuduk Topim acayip tüy döküyor, ama keyfi yerinde, tü tü tü maşallah :-)

Baharın gelişine en az benim kadar sevinmiş gözüküyor!


Posted by Picasa

10 Mart 2010

Temizlik sorunları

Sevgili tavşan severler,

Bugün yine konumuz tavşan poposu temizliği. Oldukça yaygın bir sorun ve bunun için özel terminolojisi var: Poopy butt, messy buttom, butt wash, vs... Topinin bu probleminin asıl nedenini bulmaya çalışıyoruz ancak bulana ve düzeltene kadar temizliği sağlamak zorundayım. Islak mendil ile silerek bunu sağlamaya çalıştım ama geçen hafta sonu gerçekten yıkamaya karar verdim. Bir tasın içinde evcil hayvanlar için özel satılan şampuan ile bir köpüklü ılık su hazırladım (4-5 santim derinliğinde). Sonra Topi hanımefendiyi bu suyun içinde sadece alt taraflarını olmak üzere yıkadım. Daha sonra aynı işlemi şampuansız su ile yaparak duruladım. Güzelce kurulayarak sıcak bir odaya bıraktım kendisini. Okuduğum kaynaklarda saç kurutma makinesini en düşük dereceye getirerek kurutmayı tavsiye ediyor (http://www.bio.miami.edu/hare/buttbath.html) ama ben Topimi bir gün içerisinde bu kadar strese sokmak istemedim.

Şaşırdığım şey Topinin çok uslu durması ve bana kızmamasıydı. Yıkanmak hoşuna gitmiş olabilir mi? Bilmiyorum. Okuduğum kaynaklarsa çok strese girdikleri söyleniyor ama bizimkinin hiç öyle bir hali yoktu. İnsan bebeği poposu yıkama işlemine çok benziyor, tek farkı bunun kuyruğu var :)))

1 Mart 2010

Yaşam alanı alternatifleri

Tavşanlar için ideal yaşam alanı alternatifi olarak benim en beğendiğim çözümler oda içerisinde panellerle ayrılmış minik odacıklar. Amerika'da NIC Panel olarak satılan ve birbirine kombine edilebilen kare metal paneller bu iş için birebir. Fotoğrafta görüldüğü gibi içinde katlar, odacıklar yapma şansınız var. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Paneller ile yaratılmış bi tavşan odacıklarının yararları:1- Tavşanın evden ayrılmamış olması, sahibi ile iletişimin kesilmemesi
2- Kafesten daha büyük olması ve tavşana özgürlük sağlaması
3- Temizliğinin kolay olması
4- Evin herhangi bir yerine konulabilmesi
5- İhtiyaca göre büyültülüp küçültülebilmesi, yükseltilebilmesi
6- Tavşanın saklanabileceği odacıklar veya katlar yaratılabilmesi

Bu panellerden Türkiye'de satılıp satılmadığını bilen var mı?